Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Całometalowe czujniki indukcyjne – na co zwrócić uwagę

Pinterest LinkedIn Tumblr

Całometalowe czujniki indukcyjne występują w dwu rodzajach. Jedne z nich nazywają się „normalnie zamknięte”, drugie zaś „normalnie otwarte”. Ważne, aby umieć je rozróżniać. Konieczne też jest zwrócenie uwagi na materiał, z jakiego są one wykonane, gdyż od tego zależy ich jakość i długość użytkowania.

Jak rozpoznać całometalowe czujniki indukcyjne spośród wielu innych ich rodzajów?

Czujniki indukcyjne określane jako całometalowe zbudowane są wyłącznie z metalu. Aby dobrze służyły, powinny być wykonane z metalu o odpowiedniej klasie. Wysoką jakość dają metale takie jak np. stal nierdzewna. Jeśli czujniki są gwintowane i mają dodane nakrętki zabezpieczające, dobrze, gdy są wykonane z mosiądzu.

Zarówno czujniki indukcyjne normalnie otwarte (Normal Open), jak i normalnie zamknięte (Normal Content) powinny być wykonane wyłącznie z metalu. Stąd ich trzeci człon w nazwie, czyli całometalowe. Dobrze, gdy styki czujników podłączane do konwektora mają powierzchnię pozłacaną. Każdy czujnik zaopatrzony jest w wyświetlacz z diodą LED.

Co sprawdzić przy zakupie czujników całometalowych indukcyjnych normalnie otwartych?

Kupując całometalowe indukcyjne czujniki normalnie otwarte, należy sprawdzić, z czego wykonana jest ich obudowa. Sprawdzić też należy, z jakiego materiału zbudowano powierzchnię aktywną. To samo dotyczy czujników całometalowych normalnie zamkniętych. W obydwu przypadkach dobrze jest, gdy ten materiał to stal nierdzewna.

W zależności od tego, czy czujniki te będą wykorzystywane w kontakcie z wodą, kwasami, czy też olejami, smarami, benzyną, kwasami itp. materiał ich wykonania jest naprawdę bardzo istotny. Ważne, aby także były one odporne na działanie rdzy ani się nie topiły pod wpływem innych niekorzystnych warunków. W opisie produktu powinna być wzmianka, na jakie czynniki zewnętrzne czujniki te są uodpornione.

Czym różnią się całometalowe czujniki indukcyjne normalnie zamknięte od normalnie otwartych?

W przypadku czujników indukcyjnych wykonanych całkowicie z metalu rozróżniamy czujniki normalnie otwarte (NO) i normalnie zamknięte (NC). Te ich nazwy dotyczą po prostu funkcji wyjścia. Dotyczy to rezystencji, czyli wielkości oporu napięcia przepływu prądu. Jeśli czujnik jest normalnie otwarty, to jest tam przerwa, czyli rezystencja tzw. duża.

Natomiast przy czujniku indukcyjnym całometalowym z normalnie zamkniętą funkcją wyjścia nie ma żadnej przerwy, jest całkowite zwarcie. To znaczy, że rezystencja przepływu prądu zostaje odcięta. Mówi się wówczas, że rezystencja jest równa zeru. Bez względu na to, czy jest to czujnik NO, czy NC, każde z nich powinien mieć zabezpieczenie przed zwarciem oraz przed przeciążeniem.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Całometalowe czujniki indukcyjne.

Comments are closed.