Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Drzewko bonsai i specyfika jego pielęgnacji

Pinterest LinkedIn Tumblr

Małe i niepozorne, choć dość masywne drzewko bonsai, to roślina wyróżniająca się dość specyficznymi warunkami uprawy i pielęgnacji. Mimo wszystko, ta dość osobliwa roślina z Azji, jest dość łatwa w utrzymaniu, aczkolwiek tylko wtedy, gdy ma się określony poziom wiedzy na ten temat.

Za ile kupić?

Warto zacząć od tego, ile ta roślina w ogóle kosztuje. Okazuje się bowiem, że w przypadku drzewka bonsai ceny są dość wysokie. Zakup pojedynczej rośliny wiąże się często z kosztem rzędu nawet 200 – 300 złotych, choć ostateczna kwota zależeć będzie od wielu różnych czynników w tym od podmiotu, który zajmuje się jego sprzedażą.

Już samo to wskazuje, że drzewkiem bonsai należy opiekować się w sposób szczególny. W przypadku roślin typu bonsai cena jest bowiem odzwierciedleniem wyjątkowości tej niezwykłej rośliny. Trudno bowiem zaniedbać roślinę, na zakup której wydało się tak wiele pieniędzy. A mówi się tu o najpopularniejszych, internetowych platformach sprzedażowych.

Specyficzne warunki wzrostu

Drzewko bonsai jest mało odporne na zmienne warunki uprawy i pielęgnacji. Dlatego wielu specjalistów podkreśla, że konieczne w przypadku tej rośliny jest utrzymanie stałego poziomu nawilżenia gleby. W normalnych warunkach jest to bardzo trudne, gdyż na utratę wody wpływa powszechne i dobrze znane zjawisko parowania.

Mimo to, w bliskim sąsiedztwie drzewka bonsai można utrzymać wyższy i stabilny stopień wilgotności gleby. Wystarczy… zasadzić mech, który (dzięki swym właściwościom) skutecznie utrzymuje wilgoć wewnątrz ziemi. Skorzysta z tego również drzewko bonsai, które dzięki temu będzie miało dostęp do dużej, wymaganej dla niego ilości wody.

Nawożenie rośliny – podstawowe wskazówki dla miłośnika bonsai

Niestety, w przypadku takich roślin jak drzewko bonsai ceny ich uprawy są dość wysokie. Jak to możliwe? Wszystko zależy tu bowiem od stopnia doposażenia gleby w odpowiednie środki odżywcze. Nawozy – bo o nich mowa – są w tego typu uprawach szybko zużywane, gdyż drzewko bonsai nie jest osadzone na głębokiej donicy. Wręcz przeciwnie – niewielka ilość gleby sprawia, że wyjałowienie jest szybkie.

Podsumowując, uprawa drzewka bonsai nie jest łatwa, a sama roślina należy do dość kosztownych. Mimo to, w Polsce i na świecie można znaleźć coraz więcej osób, które z różnych względów kultywują tradycję upraw tych skądinąd małych drzewek. Osoby te powinny wiedzieć, że bonsai nie jest łatwy w pielęgnacji. Jeśli jednak zrozumie się „potrzeby” tej rośliny, odwdzięczy się ona przepięknymi liśćmi i wyjątkową budową.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.

Comments are closed.