Ciężko przyzwyczaić się do zmian. Czasem są one jednak konieczne. W szczególności jeżeli weźmie się pod uwagę to, że wyjdzie to z korzyścią dla różnych osób. Często odnosi się to do prowadzenia działalności gospodarczej. Temat bardzo ważny – tym bardziej, że związane to może być z zyskami jakie firma może odnotowywać. Może to dobry moment na wprowadzenie ISO 14001 do codziennego działania?
Cena za certyfikat ISO 14001
ISO 14001 wdrażanie to wieloetapowy proces, którego nie da się wycenić od razu. Pod uwagę bierze się wiele czynników, w tym chociażby:
- wielkość organizacji,
- ilość jednostek podległych,
- ilość zatrudnionych pracowników,
- rodzaj prowadzonej działalności,
- ilość zmian, które będą do wprowadzenia.
Trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie zapłacić od kilku tysięcy złotych w górę. Jeżeli ktoś chciałby poznać chociaż częściowy kosztorys działania, może zwrócić się chociażby do firmy DJB doradztwo. Przygotują oni wstępny plan na życzenie swoich klientów.
Pakiet specjalny dla firmy
Ważne jest to aby do każdej organizacji, która chce zdobyć certyfikat ISO 14001, dopasować specjalny pakiet. Dlaczego? Po pierwsze – każda z nich jest inna i na co dzień może zajmować się wykonywaniem różnorodnych obowiązków. Po drugie – niektóre firmy mają już część wdrożonych norm zgodnych z ISO 14001. Nie będą one musiały rozpoczynać swojej drogi od samego początku. U innych z kolei nie zauważa się takiego właśnie zjawiska. Dlatego potrzebne jest dopasowanie indywidualnego pakietu. Tak aby każdy proces mógł przebiegać bez żadnego problemu.
Jak zdobywa się certyfikat ISO 14001?
Cały proces można podzielić na cztery główne elementy. Każdy z tych etapów dzieli się na mniejsze kroki, które wydają się realnie do osiągnięcia. W szczególności jeżeli jednostka kierowana jest przez dobrą jednostkę certyfikującą. Mowa tutaj o takich elementach jak:
- wprowadzenie – to właśnie dzięki temu będzie można zrozumieć znaczenie ISO 14001 i korzyści, które ten certyfikat niesie ze sobą,
- wdrożenie – kiedy to organizowany jest m.in. audyt ISO 14001, który pozwala na dopasowanie międzynarodowych norm do potrzeb danej organizacji,
- certyfikacja – audyt końcowy, który pozwala ocenić czy obowiązujące normy zostały wdrożone do codziennego życia firmy,
- utrzymanie – ważne jest również działanie po zakończeniu procesu certyfikacyjnego, organizowane będą również audyty, które pomogą udowodnić, że firma nadal działa zgodnie z ustalonymi schematami.
Comments are closed.