Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Zastosowanie betonu sprężonego do wykonania dźwigarów przekryć budynków

Pinterest LinkedIn Tumblr

Projektując i wykonując hale czy też magazyny najkorzystniej jest uzyskać jak najmniejsze gabaryty budowli w stosunku do potrzeb inwestora oraz przy zastosowaniu jak najwytrzymalszych materiałów. Polskie normy budowlane przewidują, że konstrukcje powinny być projektowane na okres minimum 50 lat użytkowania. Sprawia to, że pewne rozwiązania są znacznie bardziej opłacalne. Jednym z nich są dźwigary betonowe sprężone.

Dźwigary kratownic stalowych czy dźwigary strunobetonowe?

Każdą inwestycję należy rozważyć indywidualnie, w kontekście potrzeb oraz budżetu, którym się dysponuje. Znaczną redukcję kosztów można uzyskać dzięki zastosowaniu dźwigarów betonowych sprężonych. Dlaczego? Otóż zastosowanie betonu sprężonego pozwala na obniżenie masy i gabarytów konstrukcji przy zachowaniu takich samych bądź nawet wyższych właściwości wytrzymałościowych.

W ten sposób można zmniejszyć przekrój konstrukcji, zastosować mniejszą ilość podpór pod dźwigarami czy też osiągnąć odpowiednio dużą rozpiętość. W przypadku dźwigarów betonowych sprężonych może to być nawet wartość ok. 40 metrów. Transport tak dużych dźwigarów nie jest prosty, lecz w przypadku dogodnej lokalizacji inwestycji jest to również możliwe.

Dźwigary betonowe sprężone

Wykonane w tej technologii dźwigary są dosyć popularne na rynku. Sprawia to, że wiele firm oferuje tego typu rozwiązanie. Ponadto istnieje możliwość realizacji zamówień indywidualnych. Rozwój tego zastosowania sprawia, że firmy mają możliwość wykonywania tego typu konstrukcji z coraz lepszych materiałów. Obecnie standardem jest zastosowanie betonu klasy C50/60. Specjaliści z zakresu budownictwa uważają wręcz, że już w tej chwili sensowne jest użycie betonu klasy C55/67. Technologia wykonania betonu sprężonego polega na zastosowaniu strun sprężających. Są one umieszczane w stanie naprężonym w betonie, przed jego zastygnięciem. Po stwardnieniu betonu, struny są przecinane, w związku z czym naprężona struna dąży do skurczenia się. Dzięki temu w materiale implementuje się wewnętrzne naprężenia, które odpowiadają za tak wysokie właściwości użytkowe betonu sprężonego. Struny sprężające obecnie wykonuje się ze stali Y1860 o granicy plastyczności 500 MPa.

Inne zalety dźwigarów strunobetonowych

Dźwigary betonowe sprężone są dostarczane na plac budowy w formie prefabrykatów. Pozwala to na szybkie złożenie konstrukcji na miejscu. Skraca to czas realizacji inwestycji, co jest kolejnym przyczynkiem do zmniejszenia kosztów. Ich wysoka jakość jest powtarzalna, a więc każdy element z osobna cechuje ogromna wytrzymałość. Są one ponadto wysoko odporne na zarysowania i nie ulegają łatwo odkształceniom.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/.

Comments are closed.

https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/ live url live url